piątek, 16 grudnia 2016

Joanna przewraca się na stosie | Joanna d'Arc w japońskiej popkulturze |

Postać Joanny d'Arc zapewne nie trzeba nikomu przedstawiać, ale dla tych którzy mniej interesują się historią napiszę w skrócie: Joanna była wojowniczką, którą podobno na Ziemię zesłał sam Pan Bóg, by ta odmieniła losy Francji.Po więcej informacji odsyłam do filmiku mojego ulubionego kanału na youtube: "Tylko Historia".
Ale oczywiście, jeżeli młodej kobiecie udało się zdobyć taką sławę w historii, powstaną o niej tysiące filmów, książek, a nawet i anime.Tak więc dzisiaj zapraszam do zapoznania się z narysowaną Joanną, która...cóż, co powstanie z połączenia historycznej wojowniczki i "dziwnej" wyobraźni Japończyków? Eh, sami zobaczcie.

1.Drifters

Zacznijmy od czegoś z tego sezonu.W serii zatytułowanej "Drifters" prócz Joanny mieliśmy okazję zobaczyć też inne, ważne postacie historyczne np. Gilles'a de Rais czy Hannibal'a.Niestety, twórca chyba nie lubił Joanny i zrobił z niej psychiczną piromankę chcącą zniszczyć wszystko i wszystkich.Szkoda, że taką ciekawą postać tak podle zmarnowano.W serii gra rolę nieczęsto pojawiającej się antagonistki na rozkazach Czarnego Króla.

2.Makai Ouji: Devils and Realist

O Makai Ouji niedwano pisałem, ale o Joannie raczej nie wspominałem (wow, przpadkowy rym).W tej serii, Dziewica Orleańska została pozbawiona zbroi i miecza, a na ich miejsce twórcy wstawili skąpe ciuszki i kolorową flagę.Jej historia nie aż tak bardzo odbiega od rzeczywistej, albowiem również została spalona na stosie i również została świętą, z tym wyjątkiem, że w oryginale nie urządzała wojenek na piekło.
A oto i jej słynny cytat:
"Oto moc niebiańskiej dziewicy, chcecie jej zasmakować?"
Gilles chętnie zasmakuje.

3.Shingeki no Bahamut 

I tutaj już jestem mniej doinformowany, gdyż tego anime jeszcze nie oglądałem, ale z opisu na wiki, mogę stwierdzić, że to ona jest moją faworytką.Ma najbardziej realistyczną historię i podobnie jak Joanna z Makai Ouji, jest na usługach Michała Anioła.Więcej o niej napisać nie mogę, więc odsyłam do filmiku o jednej z jej walk.

4.Nobunaga the Fool

I znowu brak informacji, ale przez to iż Joanna jest tu główną bohaterką, muszę co nieco napisać.
Tak więc Joanna w tym wydaniu, podróżuje wraz z Leonardo da Vinci (tak, dobrze czytacie) by udać się na wschodnią planetę.Niestety, nie macha już tak dobrze mieczem jak jej poprzedniczki.

5.Hidan no Aria

Mieliśmy już Joanne piromankę, Joannę magiczna dziewczynkę, więc czas na loli Joannę! 
Z tego co wyczytałem (bo anime loli oglądać nie będę), ta Joanna kontroluje lód.Chodzi normalnie do szkoły i w pewnym momencie, zostaje zmuszona do wymiany studenckiej do Paryża.I pomimo tego, że występuje w tak komediowej i niezbyt ciekawej serii, jest poważna.

6.Hetalia

W odcinku, w którym Francja wspomina o wojnach, nie mogło zabraknąć Wojny Stulecia, która trwała od 1337 do 1453, a w niej musiała pojawić się również i Joanna.Z początku, bohater wyśmiewa się z tego, że armia przyjęła do drużyny kobietę.

7.Baraou No Souretsu

Przejdźmy więc do działu mang.
W jednej z mang, którą aktualnie posiadam, również występuje Joanna.Niestety, internet jest zły i nie udostępnia jej zdjęć, więc jedyne co udało mi się znaleźć to jedną ze stron, w której prowadzi rozmowę z Richardem, któremu objawia się w postaci ducha.Spłonęła.Należała do historycznego rodu Lancasterowów.

8.Code Geass

I pomimo iż o Joannie słowa nie było w anime, tak wystąpiła krótko w mandze "Nightmare of Nunnally".To ona zadała C.C bliznę na lewej stronie ciała i ta ona obarczyła ją nieśmiertelnością.W tym wydaniu nie jest już taka święta. 
Śmieszne jest to, że ja jej w tej serii nie widziałem, chociaż w sumie, czytałem jedynie te strony gdzie pojawiała się Cornelia, a że ona pojawiała się nie dość często, przeczytałem coś ok. 1/4 mangi.
Ogółem to Cornelia tam dużo nie zrobiła (prócz tego, że pozwoliła Zero rozwalić sobie dwa razy głowę).
Jaki z tego morał? 
Cornelia ma wytrzymałą czaszkę (i plecy też...).

8 komentarzy:

 1. Hej hej hej. Wczoraj chciałam dać koma,ale jestem leniwa ;-;. Szkoda, że na historii tak mało wspominają o Joannie. Gdyby zrobili chociaż taką oddzielną luźną lekcję o niej. To prawda, jest wojowniczką i to chyba pierwszą w historii...nie przypominam sobie aby kobiety były wcześniej jakieś takie wojownicze. I nie wiadomo czemu przypomniała mi się Kleopatra. Akurat oglądam film "Asterix i Obelix Misja Kleopatra" i budują pałac dla Cezara. Historia czasem takie figle płata. Niby Polacy wygrali większość bitew w powstaniu listopadowym,a przegrali. Ot! Teraz już powstanie styczniowe i bitwę pod Siemiatyczami,czyli największe zgrupowanie powstańców. Nawet ciekawe.
  Pozdrawiam mistrzu :* i rzeczywiście Cornelia ma twardą czaszkę XD

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzień dobry Adziu.Jak tam samopoczucie? Tak Joanna d'Arc to wspaniała kobieta ja ją poznałam zaledwie 3 lekcje temu na historii i bardzo mało się o niej dowiedziałam... W wersji Japończyków podobała mi się w numerze 3.Posłuchaj Adrian przecież Cornelia to super babka więc nie ma się czym dziwić ;) Pozdrawiam :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A dobrze samopoczucie, dzięki że pytasz.
   Wiadomo, że super babka, gdyby taka nie była nawet bym jej nie lubił xD.
   Pozdrawiam.

   Usuń
  2. To się cieszę ^^ U mnie też bardzo dobre.

   Usuń
 3. No nie powiem. Japończycy mają ciekawe wizje odnośnie postaci historycznych. Lepsze lub gorsze, ale ciekawe.
  Wygląd Joanny z Shingeki no Bahamut jest dokładnie taki, jak sobie niegdyś Joannę wyobrażałam. Ale to było dawno.
  Pozdrawiam :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Szkoda, że nie było nic wspomniane o Fate :/

  OdpowiedzUsuń